Genesis 27:41-45 (NIV)
17-03-2017
Let us pray for love and harmony in our families and do what we can to reconcile any disputes in our own family...Tujitahidi kuleta amani na mapatano katika familia zetu..{By Pastor P Chuwa}
2 Samuel 12:26-31 (NIV)
16-03-2017
Let us learn to co-operate with others and not try to take all the glory for ourselves....Tujifunze kushirikiana na wengine na tusitafute kusifiwa sisi tu...{By Pastor P. Chuwa}
Acts 12:18-19 (NIV)
15-03-2017
Pray that those in authority and with responsibility to administer Justice, would do so fairly. ..Waombee wenye mamlaka na wahusika na sheria na mahakama kuwa na hekima na huruma, na watekeleze wajibu wao kwa usahihi. .{By Pastor P. Chuwa}
Exodus 2:11-15 (NIV)
13-03-2017
Often violence breeds violence. One violent act leads to another...Mara nyingi tendo moja la ukatili linasababisha lingine na lingine, kila mtu akilipa kisasi kwa mwingine..{By Pastor P Chuwa}
Hebrews 11:17-19 (NIV)
10-03-2017
Sometimes we may face some very challenging situations in our lives. Let us trust in God to see us through..Tunaweza kukutana na changamoto nzito katika maisha yetu. Tumtegemee Mungu kuzishinda. {By Pastor P. Chuwa}
Isaiah 31 (NIV)
10-03-2017
Let us examine our lives and see if we are truly putting God first and following His plans..Tujiangalie tusitegemee binadamu wala miungu. Bali tumtegemee Mungu na tutafute mapenzi yake kila wakati. {By Pastor P Chuwa}
Numbers 20:1-13 (NIV)
09-03-2017
Let us pray that God would help us to be humble even under provocation. God can help us to be patient with difficult people..Tumwombe Mungu atupe kuwa na uvumilivu tukikutana na watu wagumu, na tuwe wanyenyekevu...{By Pastor P. Chuwa}
Matthew 4:1-11 (NIV)
08-03-2017
We need to study God’s Word daily and memorize important Scriptures so that we can be strong to fight against Satan and overcome temptation. ..Tusome sana Biblia na tuweke mistari muhimu moyoni ili tuweze kushinda majaribu. .{By Pastor P. Chuwa}
Job 1:13-22 (NIV)
07-03-2017
May God help us to be faithful to Him always despite what challenges we may face in our lives.....Mungu atusaidie tuwe waaminifu kwake kila wakati na tusikate tamaa tukipata mapito magumu katika maisha yetu...{By Pastor P Chuwa}
Luke 22:40-46 New International Version (NIV)
06-03-2017
We can come to God in prayer. We can bring our problems to God. God will either give us a way out of the problem or the strength and grace to persevere in the difficulty...Sisi tunaweza kuleta shida zetu kwa Mungu katika maombi. Mungu anatuhurumia na kutusikiliza. Mungu atajibu maombi yetu na aidha atatupa njia ya kushinda matatizo au neema na nguvu ya kupita. {By Pastor P. Chuwa}

Pages